..."    حمایت از کالای ایرانی    "      ...


گیاهان و هنر   

گردآوری و تدوین : مریم یساری
 
مربی بخش کشاورزی ( پرورش قارچ )
 
 
 
 
نکته مهم
اگر قصد تزیین گیاهی را دارید حتماً از قیچی های مخصوص این کار ، که لبه های تیزی دارند ، استفاده کنید بهتر آن است که هم قیچی بزرگ داشته باشید و هم قیچی کوچک ، هر بار سعی کنید مقدار کمی از شاخ و برگها را قیچی کنید و توجه به این جزییات از اهمیتی مانند طرح تزیینی مورد نظرتان برخوردار است . گیاهانی که رشد سریعی دارند در فاصله ماههای فروردین تا شهریور نیز قابل قیچی زدن هستند . اما در مورد گیاهانی که رشد کندی دارند ، این امر باید با در نظر گرفتن رشد آنها صورت گیرد . قرار دادن گلدانهایی از گلهای رنگی متنوع و یا کشت آنها در لابلای درختان و شمشادهای تزیین شده ، تداعی بخش طبیعت بکر است و فضا را شادتر جلوه می دهد . گیاهانی که گلهای سفیدرنگ دارند ، مانند لاله های سفید و یا گلهای مارگریت و شمعدانی برای کشت در چنین فضاهایی بسیار ایده آل هستند .

تزیین شمشاد به شکل هرم

میله فلزی باریک و بلندی با ضخامت تقریبی یک سانتی متر و در طول دلخواه را در محل مورد نظرتان داخل خاک فرو کنید. دو میله فلزی بلند و باریک دیگری را از وسط طوری تا کنید تا به شکل 7 در آیند. سپس دوسر هریک از آنها را با فواصل مساوی از یکدیگر به داخل خاک فرو کنید طوریکه یک هرم را به وجود آورند . رأس آنها را به کمک نخ کلفت مقاومی به رأس میله صاف اول وصل کنید و نخ را چند دور بپیچانید .در قسمت داخل قاعده هرم ، چند گیاه از نوع دلخواه را با فاصله کمی از یکدیگر بکارید . اجازه دهید آزادانه رشد کنند اما به محض بیرون زدن شاخ و برگ آنها از داخل این قالب قسمتهای اضافی را قیچی کنید تا گیاه به تدریج به شکل هرم درآید . نگران قالب فلزی نباشید زیرا در زیر شاخ و برگها پنهان خواهد شد .
 
 

سبدی نشاط آفرین و همیشه سبز

سبدی که برای آموزش در نظرگرفته شده ، فلزی و به شکل یک نیم کره می باشد . این سبد حاوی گیاهانی است که حتی در روزهای تاریک زمستانی نیز سرسبز بوده و شادابی خاصی به همراه می آورند . تنها تفاوت آن در فصول مختلف نوع گل به کار رفته در آن می باشد که براساس شرایط هر فصل می توان آن را تغییر داد . این سبد دارای نمای بسیار زیبا و چشم گیر بوده به همین علت گمان می رود که از قیمت گزافی نیز برخوردار باشد ولی خواهید دید که چگونه با صرف هزینه ای اندک ، تزیینی بسیار دل انگیز برای محل زندگی تان خواهید داشت .

1- نخست به دلیل آنکه قسمت زیرین سبد قوسی شکل بوده و امکان قرار دادن آن بر روی زمین به طور مستقیم وجود ندارد ، یک ظرف پلاستیکی مانند ظرف ماست را به عنوان پایه در زیر آن قرار دهید . سپس با یک تکه پلاستیک کلفت نیم دایره ای شکل به رنگ مشکی ، کف سبد را بپوشانید .

2- مقداری خاک مخلوط گلدان را بر روی پلاستیک کف بریزید . این خاک نقش مخزنی کوچک برای ذخیره آب و جلوگیری از خشک شدن سریع گیاه را ایفا می کند .

3- با استفاده از برگهای کاج و با ردکردن آنها از میان میله های باریک حصاری سبز برای سبد ایجاد نمایید . کمی از این برگها را به زیر پلاستیک نیز کشانده تا پلاستیک در بین برگهای کاج به چشم نیاید . همچنین تعدادی از آنها را نیز بر روی خاک قرار دهید .

4- پس از ترتیب حصاری سبز از برگهای کاج مجدداً مخلوط خاک را تامیزانی در سبد بریزید که برای کاشت نخستین سری از گیاهان آماده باشد .

5- در سمت چپ در جلوی سبد دسته ای از شمشاد طلایی را به صورتی کاشته که ریشه ها کاملاً در خاک قرار گیرند و ساقه ها و برگها از لایه های میله های فلزی خارج شده و به صورت آویز درآیند .

6- مجدداً برگهای کاج را بر روی شمشادها قرار داده و پس از اضافه نمودن مجدد خاک ، سینه راریای نقره ای ( سه دم نقره ای یا ابری ) را در قسمت رویی سبد و در گوشه سمت چپ بکارید .

7- حال نوبت به کاشت گلهای پامچال می رسد . تعداد چهار بوته از این گلها را در قسمت میانی سبد و به صورت مایل در خاک قرار دهید به گونه ای که گلهایشان کاملاً مشخص باشد . سپس دسته ای دیگری از شمشاد را در قسمت عقبی گلها کاشته که در واقع پایه ای برای گلها و ایجاد جلوه بیشتر آنها باشد .

8- برای برقراری تعادل در چینش گیاهان در کنار یکدیگر گیاه دیگری را تحت عنوان پاپتیال ستاره ای ( نوعی پیچک ) در وجه مخالف شمشادهای آویز در سبد اضافه نمایید . سعی کنید پیچکی را انتخاب کرده که خوب رشد نموده و دنباله نسبتاً بلندی داشته باشد . پس از آنکه همگی گیاهان در خاک قرار گرفته اند سبد را کاملاً آبیاری کرده و اجازه دهید تا خشک شود .

9- حال سبد برای آویختن بر روی قلاب آماده است .

 البته نخست می بایست زنجیرها را به حلقه ای که بر روی سبد تعبیه شده است متصل کرده و همگی را به یک قلاب آویزان کنید . آبیاری این گیاهان را در هنگامی انجام دهید که سطح خاک در حال خشک شدن باشد. بدینصورت باداشتن سبدی همیشه سبز نمایی روح بخش و دلپذیر برای خانه تان به ارمغان خواهید آورد.

توجه : لازم به ذکر است به دلیل آنکه دسترسی به گل پامچال تنها در یک مدت زمان کوتاه میسر است می توان از گل بنفشه نیز به جای آن استفاده نمود.

 
 

 
  


   
نام كاربري
كلمه ورود
درخواست عضویت
کلمه ورود را فراموش کرده ام

Site Powered By NOUJAN.NET     کلیه حقوق این سایت متعلق به اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان مازندران می باشد