...    "    سال رونق تولید   "          ...


آرشیو خبری   


  سرپرست مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای نکا :مهارت آموزی یکی از مهمترین عوامل کارآفرینی است  تاریخ: 1/7/1393
سرپرست مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای شهرستان نکا از برپایی 161 دوره آموزشی در 46 کارگاه مهارتی و در 73 حرفه با رویکرد صنعت، خدمات و کشاورزی در شش ماه نخست سال جاری خبر داد.


 

به گزارش روابط عمومی مرکز آموزش فنی وحرفه ای شهید رجائی شهرستان نکا، مسلم رضایی محلی اظهار داشت: آموزش فنی و حرفه‌ای یک نهاد مهم و تاثیرگذار در جامعه است و با آموزش مستقیم کارآموزان، زمینه ایجاد اشتغال پایدار را فراهم می‌کند.

وی افزود: مهارت آموزی یکی از مهمترین عوامل کارآفرینی است و در راین راستا مرکز نکا با برپایی دوره‌های مختلف آموزشی و افزایش کیفیت، عرصه را برای مهارت آموزی متقاضیان فاقد مهارت، مهیا کرده است.

سرپرست آموزش فنی و حرفه‌ای شهرستان نکا با اشاره به فعالیت مستمر درطول سال خاطرنشان کرد: این مرکز به عنوان تنها مرکز دولتی بهمراه 33 آموزشگاه آزاد در سطح شهرستان وظیفه مهارت آموزی به متقاضیان جویای کار را برعهده دارد و ما نیز با تمام توان خود برای بهبود کیفیت دوره‌ها آموزشی همتی مضاعف خواهیم داشت.

رضایی محلی از آموزش 414 هزار نفر– ساعت توسط فنی و حرفه‌ای نکا در نیمه نخست سال جاری خبر داد و گفت: سالانه بیش از 3 هزار نفر کارآموز در 25 حرفه تخصصی، آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را در این مرکز فرا می‌گیرند.

سرپرست آموزش فنی و حرفه‌ای شهرستان نکا یادآور شد: در شرایط کنونی 360 نفر در مرکز و آموزشگاههای آزاد، در سطح شهرستان آموزش‌های مهارتی لازم را فرا می‌گیرند.

وی تصریح کرد: در نیمه نخست سال جاری 1160 نفر در آموزشگاه های آزاد و 340 نفر در مرکز ثابت فنی و حرفه ای نکا آموزش های مهارتی را فرا گرفته اند.

رضائی افزود: ایجاد اشتغال پایدار از اساسی‌ترین برنامه‌های مسئولان است و مرکز فنی و حرفه‌ای  نکا، زمینه‌سازی لازم برای این مهم را انجام داده می دهد.

این عضو کمیته اشغال شهرستان نکا خاطر نشان ساخت ارایه آموزش در مراکز دولتی فنی و حرفه ای کاملا رایگان است.

سرپرست آموزش فنی و حرفه ای نکا از مهارت آموزی 206 هزار و 600 نفر- ساعت طی 6 ماهه نخست سال جاری در بخش خصوصی این شهرستان خبر داد .

رضایی محلی با اشاره به فعالیت 33  آموزشگاه آزاد در شهرستان اشاره نمود و خاطرنشان کرد: 25 آموزشگاه های آزاد شهرستان مختص خواهران، 1 آموزشگاه مختص برادران و  7 آموزشگاه دو منظوره در حال حاضر در شهرستان فعال می باشد.

وی اظهارداشت : طی 6 ماهه نخست سال جاری 200 هزار نفر ساعت در رشته های بخش خدمات، 3 هزار و 200 نفر ساعت در بخش صنعت،  مهارت های لازم را فرا گرفته اند.

رضایی تصریح کرد: در راستای کیفیت‌ بخشی به عملکرد آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای آزاد و بهره‌وری مطلوب از سرمایه، نیروی انسانی، امکانات و همچنین تحقق اهداف سازمان طی 6 ماهه نخست سال جاری  تعداد 73 مورد نظارت و بازرسی از آموزشگاههای آزاد شهرستان انجام شده است .

وی یادآور شد: طی نیمه نخست سال جاری تعداد 13 کارت  ابلاغ مدیریت ، 33 کارت مربیگری و 9 مجوز تمدید پروانه تاسیس آموزشگاه در شهرستان صادر شده است .

سرپرست فنی و حرفه ای نکا ضمن اظهار اهمیت و حمایت از بخش خصوصی مطابق با اصل 44 قانون اساسی بر در نظر گرفتن قوانین و آئین نامه ها و سیاست های سازمان و گروههای هدف و استفاده از پتانسیل های موجود در بخش خصوصی در جهت رسیدن به اهداف دولت اشاره نمود و اظهار امیدواری کرد: با خلاقیت، دانش و مهارت موسسین آموزشگاهها موجبات رشد و پویایی هر چه بیشتر فعالیت بخش غیر دولتی در حوزه آموزش های مهارتی  فراهم گردد.

 

سرپرست آموزش فنی وحرفه ای شهرستان نکا در بخش آزمون به خبرنگار ما گفت: در شش ماهه نخست سال جاری بیش از 200 عدد گواهینامه الکترونیکی مهارت بوسیله اداره کل آموزش فنی وحرفه ای مازندران جهت اعطا به قبول شدگان آزمون های مختلف صادر شده است .

مسلم رضایی با اعلام این خبرگفت: درجهت تحقق دولت الکترونیک و ارایه خدمات مناسب به متقاضیان، سازمان آموزش فنی وحرفه ای کشور بسترهای لازم را جهت صدور گواهینامه های مهارتی به صورت الکترونیکی فراهم نموده است که این          گواهینامه ها باعث ارتقاء امنیت، حذف فرایندهای اضافی چاپ وکاهش هزینه های مربوطه، افزایش سرعت صدور، کاهش ریسک نگهداری وامکان اخذ استعلام از طریق سامانه سراسری کشور می شود.

وی تصریح کرد: این گواهینامه ها بصورت الکترونیکی بوده که حداکثر تا بیست گواهینامه مهارتی در رشته های مختلف در آن ثبت می شود و کارآموزان می توانند از طریق سامانه HTTP://AZMOONPORTALTVTO.COM برای مشاهده و استعلام گواهینامه خود اقدام نمایند .

رضایی گفت :  376 نفر در 6 ماه نخست سال جاری در آزمون های سنجش مهارت  این مرکز شرکت کردند.

وی با اشاره به ثبت نام 410  نفر در آزمونهای 6 ماهه اول سال جاری در شهرستان افزود: برگزاری این آزمون ها با توجه به درخواست های مختلف از بخش های صنوف، قالیبافان، صنعت ساختمان، مرکز فنی و حرفه ای دولتی، آموزشگاه های آزاد، زندان، پادگان و کاردانش صورت می گیرد .

وی افزود برنامه ریزی و اجرای این آزمون ها در 6 مرحله صورت گرفت و در برگزاری این آزمون ها  از اساتید مجرب به عنوان آزمون گر و عوامل اجرایی در مراحل کتبی و عملی استفاده می شود .

 وی با بیان اینکه قالیبافان و فعالان بخش صنعت ساختمان بیشترین تعداد شرکت کنندگان در این آزمون ها را دارا می باشند افزود: پس از اعلام نتیجه آزمون کتبی و عملی، گواهینامه مهارت یا کارت صلاحیت جهت استفاده متقاضیان صادر و در اختیار آنان قرار می گیرد.

مسلم رضایی محلی از آموزش 42 نفر از ساکنان منطقه عباس آباد نکا طی شش ماهه اول سال جاری در این شهرستان خبر داد و گفت: بر اساس تفاهمنامه بین ستاد مبازه با مواد مخدر و آموزش فنی و حرفه ای 4 دوره آموزشی ویژه ساکنان این منطقه در شهرستان برگزار شده است.

وی تصریح کرد: از تعداد فوق 18  نفر را زنان و 24 نفر را مردان تشکیل داده اند.

رضائی  اظهارداشت: آموزش های ارایه شده در 4 رشته خیاطی نازکدوزی، برق،                  لوله کشی آب و برق ساختمان است که به قبول شدگان آزمون پایان دوره گواهینامه مهارتی با کد استاندارد بین المللی اعطا گردید.

سرپرست آموزش فنی وحرفه ای نکا به وضعیت اشتغال متقاضیان شرکت کننده در دوره های فوق الذکر اشاره کرد و اظهار داشت: تحصیلات شرکت کنندگان در این               دوره ها حدود 75 درصد زیر دیپلم، حدود 15 درصد دیپلم، حدود 5  درصد فوق دیپلم، بودند.

رضایی ادامه داد: از این توزیع آماری به اجمال می توان دریافت که میزان ابتلای به اعتیاد و بزهکاری با میزان تحصیلات رابطه معکوس دارد.

مسلم رضائی در بحث تفاهم نامه ضمن تاکید بر همکاری کلیه ادارات در راستای  تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری و اشتغال زایی در شهرستان نکا در سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی و همچنین به منظور استفاده از فرصت های موجود در جهت اشتغال دارندگان کارت مهارت فنی تفاهم نامه همکاری فی مابین مرکز آموزش فنی و حرفه ای و کمیته امداد امام خمینی (ره )، شهرداری، نیروگاه شهید سلیمی، بخشداری، در راستای توانمندسازی، ایجاد اشتغال و کارآفرینی با رویکرد آموزش های بازارمحور و قالب درآمد ماده 17  منعقد گردید.

رضایی افزود: طبق این تفاهم نامه ها برگزاری دوره های آموزشی کارآفرینی جهت توانمند سازی متقاضیان در زمینه ایجاد اشتغال و برگزاری دوره های آموزشی متقاضیان بر اساس نیاز آموزشی اعلام شده از سوی شرکت و دوره های آموزشی متقاضیان در قالب آموزش های بازار محور از تعهدات این مرکز می باشد.

گفتنی است ایجاد اشتغال پایدار برای افراد دارای مهارت، اقدام در راستای رسیدن به اهداف سیاست های سازمان مبنی بر تحقق شعار « هر ایرانی یک مهارت»، استفاده از امکانات ، تسهیلات و فضاهای آموزشی و فرهنگی توسط طرفین از تعهدات مشترک طرفین در این تفاهم نامه ها می باشد.

مسلم رضائی سرپرست  آموزش فنی و حرفه ای شهرستان نکا در مبحث صنعت ساختمان از ارتقای سطح توانمندی و تخصص سالانه بیش از  900 نفر از کارگران صنعت ساختمان شهرستان در راستای افزایش کیفی ساخت و سازها با ارایه آموزش های کاربردی فنی و مهارتی از ابتدای شروع طرح، ساماندهی و آموزش کارگران ساختمانی در 15 حرفه مهارتی تاکنون خبر داد.

رضایی با اشاره به دو اصل مهم تخصص و توان نیروهای مجرب صنعت ساختمان و استفاده از مصالح پرکیفیت در ساخت و ساز، اظهار داشت: با ایجاد بسترهای لازم جهت ارتقای توانایی‌های فنی کارگران صنعت ساختمان علاوه بر مقاوم سازی و افزایش ضریب ایمنی بناها در مقابله با حوادث غیرمترقبه و طبیعی، از بروز حوادث ناشی از کار که بر اثر عدم آموزش ایمنی و بهداشت کار به آنان می باشد را کاهش دهیم.

وی اجرای طرح بیمه تأمین اجتماعی کارگران صنعت ساختمان دارای گواهینامه مهارت را گام ارزشمندی در راستای سوق دادن جامعه کارگری به کسب مهارت‌های حرفه‌ای و توسعه فرهنگ مهارت گرایی به جای مدرک گرایی دانست و افزود: سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای با توجه به اهمیت حمایت از اقشار آسیب پذیر جامعه به ویژه کارگران زحمتکش صنعت ساختمان، به آموزش و سنجش کارگران شاغل در کارهای ساختمانی اقدام و گواهینامه مهارت فنی برای آنها صادر می نماید.

سرپرست آموزش فنی و حرفه ای شهرستان نکا بیان داشت: کارگرانی که دارای کارت مهارت بوده و آموزش‌های لازم را فراگرفته ‌اند با تأیید اشتغال آنان از خدمات تأمین‌ اجتماعی و مزایای مندرج در قانون تأمین ‌اجتماعی شامل حوادث و بیماری ها، غرامت دستمزد، ازکارافتادگی ، بازنشستگی و فوت بهره مند می شوند.

مسلم رضایی اعلام داشت: از زمان شروع طرح از اواخر سال 1387 تا پایان سال 1392 تعداد 6500 نفر کارگر ساختمانی در کارگاه های آموزشی و سنجش مهارت شرکت کردند که تعداد 5250  نفر موفق به دریافت گواهینامه مهارت ساختمانی شده اند.

رضائی اظهار داشت : 15 حرفه مشمول طرح آموزش و تعیین صلاحیت کارگران صنعت ساختمان شامل جوشکاری، بنایی، قالب ند و کفراژبند تاسیسات، لوله کشی و نصاب وسایل بهداشتی، اسکلت ساز، بتن ریز و بتن ساز، سنگ کار، کاشی کار، برقکاری، کارگر نقشه بردار، گچ کار، درب و پنجره سازفلزی، نقاش و ... می باشد.

سرپرست مرکز آموزش فنی و حرفه ای نکا در مبحث آموزش در کانون اصلاح و تربیت   گفت: در شش ماهه اول سال جاری بیش از 10  هزار و 60 نفر- ساعت آموزش های فنی و حرفه ای در کانون اصلاح تربیت این شهرستان صورت گرفته است.

مسلم رضایی اظهار کرد: در راستای استفاده بهینه از اوقات و فراگیری مهارت مطلوب در کانون اصلاح و تربیت شهرستان حرفه های برق ساختمان و جوشکاری E3 , E6 آموزش داده شده است.

این مقام مسوول افزود:در مدت مذکور40  نفر از نوجوانان و جوانان این مرکز در این دوره ها شرکت کرده اند.

رضائی متذکر شد: این افراد نیز با گذراندن آزمون های مربوطه موفق به دریافت گواهینامه سازمان آموزش فنی و حرفه ای خواهند شد.

سرپرست آموزش فنی و حرفه ای نکا از تعهدآموزشی  313  نفر در حوزه آموزش روستایی در سال جاری در این شهرستان خبر داد.

مسلم رضایی محلی افزود: در شش ماهه نخست سال جاری بیش از 155  نفر در                   روستا ها آموزش مهارتی دریافت کردند.

وی افزود: در راستای آموزش های مهارتی در حوزه آموزش روستایی در شش ماهه نخست سال گفت: با توجه به تعداد روستاهای شهرستان و گستردگی آموزش های مهارتی در سطح شهرستان، بیش از 10 هزار  نفر- ساعت  در رشته های مختلف آموزش دیده اند.

رضایی از رشته های باغبانی، ضخیم دوزی، مکاتبات اداری، نازک دوزی، نصب و تعمیر اسپلیت و لوله کشی دستگاههای حرارتی به عنوان نمونه هایی از رشته های مورد استقبال روستاییان نام برد.


 
  


   
نام كاربري
كلمه ورود
درخواست عضویت
کلمه ورود را فراموش کرده ام

Site Powered By NOUJAN.NET     کلیه حقوق این سایت متعلق به اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان مازندران می باشد